store.wacomturkiye.com

Apple'da kan kaybı! Jeff Wilcox, Intel'e gitti

Apple'ın Mac Sistem Mimarisi direktörü Jeff Wilcox, LinkedIn üzerinden Apple'dan ayrılıp Intel'e geçtiğini açıkladı. Apple'daki bu kan kaybı ise oldukça dikkat çekici. Zira Wilcox, Apple'ın Intel yongalarından Apple Silicon tabanlı yongalara geçişinde önemli bir rol üstleniyordu.

Windows 11, Apple M1 tabanlı cihazlarda desteklemeyecek

Haber, şirketin bir aydan kısa bir süre içinde piyasaya sürülecek olan Windows 11 işletim sistemi için bir reklam kampanyası yayınladığı için Amerikan teknoloji devi The Register’ın bir sözcüsü tarafından verilen bir onaydan geliyor.

iPhone 13 Türkiye Fiyatları Belli Oldu

Apple 14 Eylül akşamı tanıtılan yeni iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerini tanıttı ve aynı zamanda Türkiye fiyatları da belli oldu.

 

 MODEL 128GB 256GB 512GB
 iPhone 13 Mini 10.999 TL 11.999 TL 13.999 TL 
 iPhone 13 11.999 TL 12.999 TL 14.999 TL

 

 MODEL 128GB 256GB   512GB   1TB
 iPhone 13 Pro 15.999 TL 16.999 TL   18.999 TL   20.999 TL
 iPhone 13 Pro Max 17.999 TL 18.999 TL  20.999 TL   22.999 TL

Apple'ın Çok Şeyler Beklediğimiz Yeni İşlemcisi M2 Geliyor: Özellikleri ve Tüm Bilinenler

Apple geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü M1 çipleri ile bilgisayar sektöründe oldukça etkili bir hamle yaptı. Yaptığı hamle ile Intel ile olan işbirliğini sonlandıran Apple, yeni işlemcisini tanıtmaya hazırlanıyor.

Apple, başarılı M1 işlemcisinden sonra bu işlemcinin bir üst modelini geliştiriyor. Henüz sadece sınırlı sayıda söylentiye ulaşabildiğimiz işlemci hakkında bazı sızıntılar da bulunuyor. Kesin olarak bilinmese de M2 olarak adlandırılacağı düşünülen işlemcinin yaklaşan MacBook Pro modellerinde görüleceği bekleniyor.

M1 işlemcileri ile Intel işlemcilerinden uzaklaşan Apple, kendi işlemcisi ile daha kompakt bir şekilde çalışıyor. Böyle bir çipin yenilenmiş bir MacBook Pro serisinde ya da potansiyel olarak yeni bir 27 inç iMac’te bulunması an meselesi. İşte şimdiye kadar Apple’ın yeni işlemcisi M2 hakkında bildiklerimiz.

Apple M2 Çip Özellikleri

Apple’ın geçtiğimiz yıl çıkardığı M1 çipi, 11. Nesil Intel Tiger Lake işlemcilerini yenebilecek performansı ile bilgisayar dünyasını derinden etkiledi. M2 çipinin ise bundan çok daha fazlasını yapacağı söyleniyor. Sızıntılara göre M2, M1’in kullandığı 5 nm işlem yerine 4 nanometrelik bir üretim düğümü üzerine inşa edilecek şekilde tasarlanıyor. Bu nedenle yeni işlemciden silikon dilimindeki transistörlerdeki artış sayesinde daha fazla performans ve daha iyi verimlilik bekleyebiliriz. 

Başka bir sızıntıya göre ise M2, M1’den dört tane daha fazla olan 12 CPU çekirdeği ile yüksek performanslı görevleri yerine getirmek için ayarlanmış sekiz çekirdeği ve daha az zorlu görevler için bir dörtlü verimlilik çekirdeğiyle gelecek.

 Bütün bu yeni özellikler ve çipteki yükseltmeler, MacBook’ların oyun performansını iyileştirmenin yanı sıra, zorlu video ve grafik taban iş yüklerini işleme konusunda daha yetenekli hale gelmesini sağlayacak.

Apple M2 Çipini Kullanacağı Potansiyel Ürünleri

M1 donanımlı MacBook’lar henüz piyasada yeni sayılırken M2 çipinin her bilgisayara ve tablete gelmesini elbette ki bekleyemeyiz. Bu sebeple M2 çipini ilk göreceğimiz yer çok büyük ihtimalle yeni bir 16 inç MacBook Pro olacak. MacBook Pro modelleri, dizüstü bilgisayarlarından daha fazla performans isteyen kişileri hedef aldığından bu varsayım oldukça güçlü diyebiliriz.

Elbette Apple yeni çipleri ile tek hamlede tüm MacBook serisini yenileyebilir de. Ayrıca Apple, 27 inç iMac’te bir yenilemeye giderse M2’yi kullanacak olması da çok büyük bir ihtimal.

Apple son günlerde yeni tasarımlar, daha fazla bağlantı noktası, Touch Bar’ın kaldırılması ve M2 işlemcileri gibi birçok güncelleme üzerinde çalışıyor. M1 çip kullanan yeni iMac modellerinin piyasaya sürülmesinden sonra M2 çip kullanan daha güçlü bir iMac varyantı da kullanıcılar tarafından bekleniyor.

Apple'dan yeni CPU ve GPU Söylentileri

apple macbook

Bloomberg'e göre Apple, hala Intel yongaları çalıştıran en yeni Mac'lerin performansını "önemli ölçüde geride bırakması" beklenen üst düzey Apple silikon yongaları üzerinde çalışıyor. Apple'ın sonraki iki M serisi çip hattının beklenenden daha "hırslı" olduğu da söyleniyor.

Söylentilere göre Apple, 16 adede kadar güç çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği içeren Apple silikon çip tasarımları üzerinde çalışıyor ve üst düzey masaüstü makineler için 32 adede kadar yüksek performanslı çekirdeğe sahip bir varyantı test ediyor.

Apple, CPU geliştirmelerinin yanı sıra Apple Silicon çipleri için 16 ve 32 çekirdekli GPU'lar üzerinde çalışıyor ve 64 ve 128 çekirdeği içerebilecek daha pahalı seçenekler üzerinde testler yapılıyor. Yeni GPU'ların, Apple'ın ileri teknoloji Intel makinelerinde kullandığı mevcut GPU'lardan "birkaç kat daha hızlı" olması bekleniyor.

Bu üst düzey çip tasarımları üzerinde çalışılıyor olsa da, Apple bu çipleri bir miktar küçültebilir, ancak 8 çekirdekli ‌M1‌ çiplerinin inanılmaz performansı göz önüne alındığında, sonuçta ne olursa olsun önemli kazanımlar bekleyebiliriz.

M2'den Sonra

Apple, gelecekte tüm Mac ürünlerini M serisi Apple Silicon çiplerine geçirmeyi planlıyor, bu nedenle çip serisinde yenilemeler ve iyileştirmeler görmeye devam edeceğiz. Apple, iPhone'larda kullanılan A serisi yongaları her yıl sürekli olarak yeniliyor ve Apple Silicon yongaları için de aynı düzenli güncellemeleri bekliyoruz.

Apple M2 Çip Çıkış Tarihi

apple m2 islemci

Apple analisti Ming-Chi Kuo yeni dizüstü bilgisayarın "2022 ortalarında" piyasaya sürülebileceğini öne sürerken, Apple M2 işlemcisinin MacBook Air 2022'de piyasaya çıkması bekleniyor.

Önceki sızıntılarda ve varsayımlarda 2021 yılının Temmuz ayında çıkacağı ön görülen işlemcinin çıkış tarihi ertelenmiş gibi gözüküyor. Bazı söylentilere göre M2 çipler, 14 Eylül’de tanıtılacak iPhone 13 ile birlikte ortaya çıkabilir.

Şimdilik Apple’ın kendi işlemcisi olan M2 çipleri ile ilgili bildiklerimiz bu kadar. M2 hakkında yeni haberler geldikçe sizlerle paylaşıyor olacağız.

iOS ve iPadOS Güncellemesi Alacak Cihazlar

Apple dün yaptığı etkinlikte yeni ipad ve watchları tanıtırken iOS ve ipadOS 14 güncellemelerinin de verileceğini ve verilecek cihazları açıkladı.

iOS 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar

iPhone 12 Serisi

iPhone 11 Pro - Pro Max

iPhone 11

iPhone Xs - Xs Max

iPhone X

iPhone Xr

iPhone 8 - 8 Plus

iPhone 7 - 7 Plus

iPhone 6s - 6s Plus

iPhone SE (2. Nesil)

iPhone SE (1. Nesil)

 

iPadOS 14 Alacak Tabletler

iPad Pro 12.9 inç (4. Nesil)

iPad Pro 12.9 inç (3. Nesil)

iPad Pro 12.9 inç (2. Nesil)

iPad Pro 12.9 inç (1. Nesil)

iPad Pro 11 inç (2. Nesil)

iPad Pro 11 inç (1. Nesil)

iPad Pro 10.5 inç

iPad Pro 9.7 inç

iPad (7. Nesil)

iPad (6. Nesil)

iPad (5. Nesil)

iPad mini (5. Nesil)

iPad mini 4

iPad Air (3. Nesil)

iPad Air 2

iPod Standlı Mac Mini Prototipi 15 Yıl Sonra Gün Yüzüne Çıkarıldı

Apple' ın yeni bir prototip daha ortaya çıkarıldı. Bir Twitter kullanıcısı, Apple'ın 15 yıl önce tasarlamış olduğu ancak hiçbir zaman üretmediği iPod standına sahip Mac Mini prototipinin fotoğraflarının paylaştı. iPod standlı Mac Mini'den gelen fotoğraflar kısa bir süre içerisinde herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

K2_SUBSCRIBE_TO_THIS_RSS_FEED