store.wacomturkiye.com

iPhone'ları Hazırlayın: iOS 15 Güncellemesinin Çıkış Tarihi Açıklandı

Apple, iOS 15'in beklenen çıkış tarihi açıklandı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre yeni işletim sisteminin ilk kararlı sürümü, 20 Eylül'de kullanıcıların beğenisine sunulacak. iPhone 6s ve üzeri modeller, bu işletim sistemini kullanabilecek.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün akşam gerçekleştirdiği bir etkinlikte merakla beklenen yeni ürünlerini duyurdu. Tüketiciler, yapılan açıklamalarla başta iPhone 13 olmak üzere Apple'ın en yeni ürünleriyle tanışma imkanı yakaladılar. Ancak bu noktada merakla beklenen bir durum daha vardı. Öyle ki Apple, eylül ayında düzenlediği lansmandan hemen sonra yeni işletim sistemlerini kullanıma sunuyordu.

Worldwide Developers Conference ya da Türkiye'de bilinen ismiyle Dünya Geliştirici Konferansı kapsamında sahne alan Apple, iOS 15'i resmen duyurmuştu. Bu işletim sistemi bir süredir de beta sürüm kapsamında test ediliyordu. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan şirket, iOS 15'in ne zaman kullanıma sunulacağını resmen duyurmuş oldu.

iOS 15 Ne Zaman Yayınlanacak?

ios15

Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre iPhone sahipleri, 20 Eylül'de yeni işletim sistemi iOS 15'i kullanmaya başlayacaklar. İşletim sistemindeki en büyük yenilik ise "Odak Modu" olarak isimlendirilen yeni bir özellik olacak. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde birden çok çalışma modu oluşturup, günün belirli saatlerinde telefonlarının belirli işlevler için kendilerini uyarmasını sağlayabilecekler.
Kullanıcıların iOS 15'te ilgisini çekecek bir diğer yenilik de "Canlı Metin" olacak. iPhone sahipleri, bu özellik sayesinde bir fotoğraf içerisinde yer alan metinleri doğrudan kullanılabilir hale getirebilecek. Eğer iOS 15'te yer alacak tüm yeniliklerle ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz, buradaki içeriğimize göz atmanızda fayda var.

iOS 15, iPhone 6s ve sonraki yıllarda piyasaya sürülen tüm iPhone modelleri için ücretsiz olarak kullanılabilir olacak. Ayrıca iOS 15'e geçmek istemeyen kullanıcılar, iOS 14'ü yalnızca güvenlik güncellemeleri alarak kullanmaya devam edebilecekler...

Apple Eski Modeller İçin 12.5.4 Güncellemesi Yayınladı

Apple, eski cihazlarına üst sürüm güncellemeri vermese de güvenlik güncelleştirmelerini vermeye devam ediyor.

 

Eski ipad ve iphone modelleri için önemli güvenlik açıklarını kapatan 12.5.4 yamasını yayınladı. Eski sürüme sahip cihazlarda bulunan güvenlik açıkları nedeniyle cihazlarda rastgele kod yürütülebiliyordu. Bu önemli güncelleme ile birlikte ikisi Webkit'te toplam 3 güvenlik açığı kapatılıyor. 

Güncellemeyi alan cihazların listesi;

 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPad Air
 • iPad Mini 2
 • iPad Mini 3
 • iPod Touch (6. Nesil)

iOS 15 Güncellemesi Alacak Cihazlar Belli Oldu

Apple dün akşam yaptığı Keynote etkinliği ile yeni iOS 15 sürümünü tanıttı.

iOS 15 ile birlikte gelecek bir çok yeni özellik duyuruldu. Apple'ın iOS 15 ile birlikte en fazla dikkat çektiği ise gizlilik oldu. Bu özelliklerle birlikte hangi uygulama izin verdiğiniz izinleri ne sıklıkla kullandığını, hangi 3. parti uygulamalar ile paylaşıldığına ulaşabileceksiniz. Mail uygulamasında ise maili ne zaman açtığınıza dair veriyi ve ip adresi gibi bilgileri saklamanızı sağlayacak özellikler geliyor. Bir büyük değişklik ise Bul uygulamasında geliyor. Bul uygulaması sadece cihazınız açıkken çalışıyordu. Ancak iOS 15 ile birlikte isterseniz telefonunuz kapalı olsa dahi Bul uygulaması ile cihazınızın yerine ulaşabileceksiniz.

iOS 15 güncellemesi alacak cihazların listesi ise şöyle;

 • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS, iPhone XS Max
 • iPhone X, iPhone XR
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus
 • iPhone 7, iPhone 7 Plus
 • iPhone 6S, iPhone 6S Plus
 • iPhone SE 2020
 • iPhone SE
 • iPod Touch (7. jenerasyon)

Şu an için sadece geliştirici beta sürümleri mevcut olan iOS 15 Eylül ayında Apple'ın yeni cihaz etkinliğinden hemen sonra tam sürüm olarak herkese sunulması bekleniyor.

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürme Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Telefonunuzdaki her şeyi sadece bir kaç adımda kolayca silebilirsiniz. Bu işleme başladığınızda geri dönüş olmayacağı için gerekli olan bilgilerinizi yedeklemeniz önemlidir.

Ayarlar>Genel menüsüne girin.

 

Photo-2021-05-25-09-14-19_2241.PNG

Ardından sayfanın en altına inip Sıfırla menüsüne giriin

Photo-2021-05-25-09-14-34_2242.PNG

Gelen sayfada ise Tüm içerikleri ve Ayarları Sil butonuna basarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda telefonunuzdaki her şeyin silineceğiniz unutmayın.

 

Photo-2021-05-25-09-14-45_2243.PNG

iOS ve iPadOS Güncellemesi Alacak Cihazlar

Apple dün yaptığı etkinlikte yeni ipad ve watchları tanıtırken iOS ve ipadOS 14 güncellemelerinin de verileceğini ve verilecek cihazları açıkladı.

iOS 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar

iPhone 12 Serisi

iPhone 11 Pro - Pro Max

iPhone 11

iPhone Xs - Xs Max

iPhone X

iPhone Xr

iPhone 8 - 8 Plus

iPhone 7 - 7 Plus

iPhone 6s - 6s Plus

iPhone SE (2. Nesil)

iPhone SE (1. Nesil)

 

iPadOS 14 Alacak Tabletler

iPad Pro 12.9 inç (4. Nesil)

iPad Pro 12.9 inç (3. Nesil)

iPad Pro 12.9 inç (2. Nesil)

iPad Pro 12.9 inç (1. Nesil)

iPad Pro 11 inç (2. Nesil)

iPad Pro 11 inç (1. Nesil)

iPad Pro 10.5 inç

iPad Pro 9.7 inç

iPad (7. Nesil)

iPad (6. Nesil)

iPad (5. Nesil)

iPad mini (5. Nesil)

iPad mini 4

iPad Air (3. Nesil)

iPad Air 2

K2_SUBSCRIBE_TO_THIS_RSS_FEED