store.wacomturkiye.com

Netflix Yürütme Hızı Özelliği Geldi Netflix Oynatma Hızı Nasıl Ayarlanır ?

Youtube'da olan ve kullanıcılar tarafından çokça kullanılan oynatma hızı özelliği sonunda Netflx'e geldi.

Netflix geçtiğimiz aylarda oynatma hızı özelliği bazı kullanıcılara beta olarak vermişti. Bu kullanıcılar Youtube'da olduğu gibi video oynatma hızını istedikleri gibi değiştirebiliyorlardı. Test aşamaları nihayet biten oynatma hızı özelliği artık tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Bu özelliği kullanabilmek için video oynatıcıda sağ altta bulunan oynatma hzı

 butonua basarak oynatma hızını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Apple Yeni Macbook'larını Tanıttı, Türkiye Fiyatları Belli Oldu

Apple 10 Kasım 2020 akşamı gerçekleştirmiş olduğu "One More Thing" etkinliğinde yeni Macbook Air ve MacBook Pro 13" model cihazlarını tanıttı. Her iki cihazda da Apple'ın yeni geliştirdiği işlemci bulunuyor. 

Yeni M1 işlemcili Macbook Air, önceki nesil MacBook Air'e göre 3.5 Kat daha işlemci performansına, 5 kat daha fazla grafik performansına ve 9 kat daha fazla makine öğreinimi performansına sahip olduğu söyleniyor.  Performans artmasına rağmen pil performansı düşmemiş hatta arttırılmış. Apple yeni model MacBook Air'ın 18 saate kadar pil ömrü sunduğunu belirtiyor.

Tanıttığı bir diğer cihaz olan MacBook Pro 13" modelinde yine M1 işlemcisi yer alıyor. Önceki nesil MacBook Air 13" modeline göre 2.8 kat daha işlemci, 5 kat daha fazla grafik, 11 kat daha fazla da grafik performansı sunan yeni MacBook Pro 13" modeli  20 saate kadar da batarya ömrü sunuyor.

Yeni MacBook'ların fiyatlarına gelince ise MacBook Air 10.999 TL'den başlayıp 22.499 TL'ye kadar çıkıyor. Yeni MacBook Pro 13" ise 14.299 TL'den başlayıp 25.299 TL'ye kadar çıkıyor.

 

 

Dünyanın En Ufak Fotoğraf Makinelerinden Sony A7c Tanıtıldı

Dünyanın en ufak ve hafif aynasız tam kare(full-frame) makinelerinden Sony A7C geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. 

A7 modelinin donanımını A6000 serisi gövdesiyle buluşturulmuş bir model olarak karşımıza çıkıyor A7C. Çoğu kişinin fotoğraf çekmek için daha ufak boyutlu makineleri tercih ettiği günümüzde A7C ufak boyutlarıyla tercih edilesi bir model olmuş.

A7 modeli 769 gram ağırlığa sahipken A7C modeli sadece 509 gram. Uzun süreli taşıma ve kullanımlarda ağırlığın etkisi çok daha fazla artıyor. A7C için diğer teknik detaylar ise, 24,2 megapiksellik tam kare(full-frame) bir CMOS sensöre ve 3 inç hareketli dokunmatik ekrana sahip. Ayrıca ufak boyutlarına rağmen 5 eksende görüntü sabitleme, otomatik netleme ile saniyede 10 kare çekim yapabilme ve 4K video çekim özelliklerine sahip. 

Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 Yol

Windows 10'u herhangi bir donanımızı değiştirmeden hızlandırmak mı istiyorsunuz ? Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak Windowsunuzu hızlandırabilirsiniz.

1. Güç Seçeneklerinizi Değiştirin

Eğer güç seçeneklerinde "Güç Tasarrufu" seçili ise bu seçeneği "Dengeli" ya da "Yüksek Performans" seçmeniz durumunda bilgisayarınızın performansı artacaktır. Güç tasarrufu modu size en iyi pil süresini sağlamak üzere optimize edildiğinde dolayı bilgisayarınızın tam performansını alamazsınız. "Yüksek Performans" modu ile donanımızın tüm gücünü kullanabilirsiniz.

2. Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızı yavaşlatan nedenlerden birisi de sizin farkınızda olmadan başlangıçta çalışıp sürekli arka planda çalışan uygulamalardır. Bu uygulamaları kapatmak için görev yöneticisini açın ve başlangıç sekmesine gidin. Burada başlangıçta çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamaya sağ tıklayarak devre dışı bırak demeniz yeterli.

3. ReadyBoost Özelliğini Aktifleştirin

ReadyBoost özellğini kullanmak için destekli bir usb bellek takın ve bilgisayarımdan bu belleği bularak sağ tıklayın ve özelliklere girin. Buradan ReadyBoost özelliğini aktif edin ve ne kadarlık bir alan kullanılacağını seçin. İşlem tamamdır. Özellikle düşük rame sahip bilgisayarlarda performans artışı sağlamaktadır. Tabi bu özelliğin çalışması için usb belleğinizin sürekli bilgisayarınızda takılı olması gerektiğini unutmayın.

4. Windows İpuçlarını Devre Dışı Bırakın

Windows 10 siz bilgisayarınızı kullanırken, ne yaptığınıza dikkat ve ve neler yapabileceğiniz konusunda sizlere öneriler ve ipuçları sunar. Bu özellikte özellikle düşük donanımlı bilgisayarların gereksiz olarak yorulmasına neden olur. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar>Bildirimler ve Eylemler bölümünde isterseniz tümünü kapatabilirsiniz. Buradaki bildirimleri kapattığınızda Chrome v.b uygulamalarda masaüstü bildirimi al özelliklerinin de çalışmayacağını unutmayın.

5.OneDrive Eşitlemesini Durdurun

Microsoft'un bulut tabanlı depolama çözümü eğer aktif etmişseniz sürekli olarak belirttiğiniz dosyaları eşitlemeye çalışır. Bu da sisteminizin özellikle de diskinizin sürekli meşgul olmasına neden olur. Özellikle HDD kullanan bilgisayarlarda çok daha fazla performans kaybına neden olan bu özelliği kapatmak için görev çubuğunda sağ altta bulunan simgesine sağ tıklayarak, eşitlemeyi durdur ya da OneDrive'ı kapat diyerek kapatabilirsiniz.

6.Arama Dizini Oluşturmayı Kapatın

Windows daha hızlı arama sonuçlarını getirmek amacıyla bir indexleme mekanizması kullanır. Bu indexleme sistemi de diskinizde fazlasıyla büyüklükte bir yer kaplarken performans kayıplarına da neden olur. Bunu tamamen kapatmak gereksiz bekleme sürelerine neden olacağı için kendinize göre düzenlemeniz en iyi seçenek. Bunun için arama çubuğuna "Dizin Oluşturma Seçenekleri" yazın ve ilgili programı çalıştırın ve değiştir butonuna basarak sadece indexlemesini istediğiniz bölümleri seçmeniz yeterli.

7.Sabit Diskinizi Temizleyin

Bİlgisayarınız genellikle ihtiyacınız olmayan gereksiz binlerce dosyayala dolu oluyor. Bunlardan kurtularak hem diskinizde büyük bir alan açıp hem de bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Hem de Windows'un sağladığı Akıllı Depolama özelliği ile çok kolay bir biçimde. Bunun için Ayarlar>Sistem>Depolama bölümüne gelin. Akıllı Depolama'yı yapılandır veya şimdi çalıştır butonuna basın. Akıllı depolama özellğini açın ve ne kadar sürede çalışacağını seçin. Geçici dosyaların ne kadar sürede silineceğini seçin. İşleme hemen başlamak için de en alt kısımda bulunan şimdi temizle butonunu kullanın.

8. Görsel Efektleri, Gölgeleri ve Animasyonları Devre Dışı Bırakın

Windows 10 görünüm olarak en iyi Windows sürümlerinden biri. Ancak bu görünümü sağlamak için bir çok özellik arkaplanda çalışıyor ve eğer sisteminiz güçlü değilse de biraz yavaş çalışmasına sebep oluyor olabilir. Bu yavaşlamaları en aza indirmek için bu efektleri kapatabilirsiniz. Bunun için arama çubuğuna sysdm.cpl yazarak entera basın. Gelişmiş sekmesinden performans bölümü altındaki Ayarlar butonuna basın. Burada en iyi performans seçeneğiyle ya da gölge ve animasyonları kaldırarak performans artışı sağlayabilirsiniz.

9. Saydamlığı Devre Dışı Bırakın

Gölgeler, görsel efektler ve animasyonlar dışında saydamlığı devre dışı bırakmakta performans artırımı sağlar.  Bunun için Ayarlar>Kişiselleştirme>Renkler bölümünden saydamlık efetkleri özelliğini devre dışı bırakın.

10. Windowsu Kapatın ve Yeniden Başlatın

Bazen sadece bilgisayarı kapatmak ve yeniden başlatmakta performans artırımı sağlamaktadır. Temizlenemeyen Ram kullanımı neden olan kasmalar olur ve sadece yeniden başlatmak sorunu çözebilir.

 

Oppo'nun İlk Akıllı Saati Oppo Watch'ın Fiyatı Belli Oldu

Ülkemizde de satışa sunulan Oppo'nun ilk akıllı saati Oppo Watch'un satış fiyatı belli oldu. Saatin 41 ve 46mm olarak 2 farklı modeli bulunuyor.

15 dakikalık şarj ile 16 saat kullanım ömrü sunan Oppo Watch, 6000 serisi alüminyum alaşımlı çerçeveye sahip. 41mm modeli 320x320 çözünürlüğünde 1.6 inç ekrana sahip, rose gold, gümüş ve siyah renkleri bulunurken, 46mm modeli ise 476x402 çözünürlük ve 1.91 inç ekrana sahip, siyah ve parlak altın modelleri bulunuyor. İşletim sistemi olarak android tabanlı Google Wear OS  çalışıyor. 

 

41mm Oppo Watch fiyatı 1.799 TL, 46 mm Oppo Watch ise 2.299 TL'den satışa sunuldu. Rakipleri ile benzer fiyatlandırmaya sahip olan Oppo Watch bakalım ülkemizde beklediği satış rakamlarına ulaşabilecek mi?

Xbox Series S Fiyatı Açıklandı

Microsoft, yeni oyun konsolları Xbox Series S ve Series X'in 10 Kasımda piyasaya çıkması bekleniyordu. Bununla birlikte konsolların fiyatı da merak konusuydu. Bir Twitter kullanıcısı sabah saatlerinde Series S'in 299$ Series X'in ise 499$ olacağını bilgisini paylaştı.

Bu paylaşımdan bir kaç saat sonrada Microsoft resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Xbox Series S'in fiyatının 299$ olacağını duyurdu. Kullanıcılar Xbox Series X için de fiyat açıklanmasını beklerken Microsoft Xbox Series X için herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Sızıntı bilgisinde olduğu gibi 499$ fiyat etiketine sahip olması beklenen Xbox Series X için ise hala Microsoft tarafından resmi bir açıklama gelmiş değil. Çıkışına sadece 2 ay kalmış olmasına rağmen fiyatı hala resmi olarak duyurulmadı ancak bu hafta içerisinde Xbox Series X'in de fiyatının açıklanması bekleniyor.

K2_SUBSCRIBE_TO_THIS_RSS_FEED