store.wacomturkiye.com

CMS: İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

 İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

CMS , ingilizce "Content Management System" kısaltmasıdır. Türkçe çevirisi ise "İçerik Yönetim Sistemi" olarak çevrilir. Hazır kaynak kodlara sahip bu sistemler ile birçok farklı konuda ve alanda internet sitesi tasarlanabilir ve yayınlanabilir. Dünya üzerinde yüzlerce içerik yönetim sistemi aktif olarak kullanılmaktadır ve farklı amaçlara hizmet etmektedir.

İçerik Yönetim Sistemlerinin (CMS) Amacı Nedir?

CMS sistemlerinin en temek amacı, internet sitesi olmayan ve internet sitesi tasarımı yapamayacak kadar yazılım bilgisi bulunmayan kullanıcıların herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan basit ve kolay bir şekilde internet siteleri yayınlamasına yardımcı olmaktı. Başlangıçtaki ortaya çıkış amacı bu olsa da gelişen ve değişen internet dünyası CMS sistemlerini de etkiledi. Şuan Dünya üzerinde sayıları yüzleri bulan içerik yönetim ile tanıtım ,e-ticaret,blog ,haber vb. siteler tasarlanabilmektedir.

İçerik Yönetim Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

 

#1 - Teknik Bilgi Gerekmez

İçerik yönetim sistemi ile insanlar çok basit ve hızlı bir şekilde profesyonel internet sitesi tasarlayabilir ve yayına alabilirler. Gelişmiş arayüzleri sayesinde bir satır bile kod yazmanıza gerek kalmayabiliyor.

#2 - Tema Çeşitliliği ve QuickStart Özelliği

İnternet üzerinde çoğu kullanıcı içerik yönetim sistemini kullanmaktadır. Tema sağlayan yazılım firmaları ve yazılımcılar oldukça fazladır. Yazılımcılar veya firmalar kullanıcılar için tema tasarlar ve bunları ücretli veya ücretsiz olarak yayınlarlar.

Bazı temaların QuickStart özelliği ile temaların tüm özelliklerini rahatlıkla elde edebilirisiniz.

#3 - Eklenti Çeşitliliği

Tüm içerik yönetim sistemlerinde birtakım site fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler sitenin bir hizmeti için özel olarak oluşturulmuştur ve sadece o amaçla kullanılmaktadır. Eklentilerin amacı, site sahibinin herhangi bir yazılım ile uğraşmadan sitesinde yapılmasını istediği işlemleri sağlıklı yapılmasını sağlamaktır.

#4 - Responsive Tasarımı

Günümüzde insanlar internet siteleriyle etkileşim kurarken birden çok cihaz ile erişim sağlamaktadır. Eski dönemde bir site tek bir ölçüde yapılır ve sadece bilgisayarların internet erişimi olduğu için bu yeterli olurdu. Ancak günümüzde akıllı cihazlar yaygınlaştı ve insanlar birden çok cihazlar ile internet sitelerine erişim sağlamaya başladı. Bu durum duyarlı tasarımların gerekliliğini gösterdi. Siteniz tüm cihazlara duyarlı olmalıdır. Bu sayede telefon, tablet, televizyon veya bilgisayar üzerinden sitenize erişen kullanıcılar sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaşayabilirler.

#5 - Popüler İçerik Yönetim Sistemleri

  • Joomla
  • WordPress
  • Drupal
  • Opencart
  • Magento
  • Shopify
  • Prestashop
K2_LAST_MODIFIED_ONK2_SATAM+03E_AUGUST+0300RAUGUST_SHORTAM+03_1C2

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES