store.wacomturkiye.com

Facebook ve Instagram Türkiye'ye Temsilcilik Açıyor

Ülkemizde yürürlüğe giren sosyal medya yasayı ile birlikte 1 milyondan fazla üyesi bulunan tüm platformlar sosyal medya sayılacak ve ülkemizde kendilerini temsil edecek en az 1 temsilci atamaları gerekecekti. Geçtiğimizde aylarda bu yasa yürürlüğe girdi ve Türkiye'ye temsilcilik atamayan firmalara para cezaları uygulandı. 

Facebook ve Instagram'da Türkiye'de temsilci bulunmayanlar firmalarlardandı. Ülkemize temsilci atamadıkları için para cezasının ardından artık bu firmalara reklam yasağı ardından da bant genişliği daraltması uygulanacaktı. Facebook ve Instagram bu yaptırımlardan etkilenmemek adına Türkiye'ye temsilci atayacaklarını duyurdular. 

Facebook tarafından yapılan tam açıklama ise şöyle;

"Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook'a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız"

 

19 Ocak'a kadar temsilci atamayan firmalar için uygulanacak reklam yasağından artık Facebook ve Instagram etkilenmeyecek. Daha önce de Youtube ve Tiktok Türkiye'ye temsilci atayacaklarını duyurmuşlardı. Twitter ise hala ülkemizde temsilci atayacağını duyurmadığı için 19 Ocak itibari ile reklam yasağı yaptırımı ile karşı karşıya kalabilir.

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES