store.wacomturkiye.com

Sosyal Medya Yasası Resmi Olarak Yürürlüğe Girdi

Temmuz ayında meclisten geçen ve 1 Ekim tarihine kadar şirketlere süre verilen sosyal medya yasası bugün itibari ile yürürlüğe girdi.

 

Bugünden itibaren uygulamaya giren sosyal medya yasası ile birlikte 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Twitter , Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları , ülkemizde temsilcilik açmak zorunda. Temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerine kademeli olarak yatırımlar uygulanacak. Uygulanacak olan bu yaptırımlar , para cezalarından reklam yasağına , ihlallerin devam etmesi durumunda ise bant daraltılmasına kadar devam edebilecek.

Yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası ile birlikte kullanıcılar, kişilik haklarını ihlal ettiklerini düşündükleri içeriğin ya da içeriğe erişimin kaldırılması için ilgili sosyal medya platformunun Türkiye’de bulunan temsilcisine başvurabilecek. Temsilci bu başvuruya en geç 48 saat içerisinde olumlu ya da olumsuz cwap vermek zorunda olacakken ayrıca 6 ayda bir rapor yayınlaması istenecek. 

Eğer ki sosyal medya temsilcileri kullanıcıların bu taleplerine 48 saat içerisinde olumlu ya da olumsuz bir cevap vermediği takdirde, 5 milyon TL, 6 ayda bir olan raporu sunmazlarsa 10 milyon TL gibi idari para cezasına çarptırılacak. Sosyal medya platformları ayrıca mahkeme kararıyla içeriğin kaldırılması hükmünün verilmesi durumunda içeriği 24 saat içeriği 24 saat içeriği 24 saat içerisinde kaldırmak zorunda kalacak. İlgili içeriğin kaldırılmaması sonucunda ise içerikten sosyal medya platformu sorumlu tutulacak.

sosyal medya yasasi resmi olarak yururluge girdi 2

PORT Kayıtları Tutulacak

Sosyal medya yasası ile birlikte akıllı telefonlarda internet kullanımı için yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Yeni düzenleme ile birlikte akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilen internet bağlantılarında sadece IP bilgisi tutulmayacak. IP bilgisinin yanında PORT kaydı da tutulacak. Bu kayıt ile birlikte aynı IP adresi ile kaç kullanıcının internete bağlandığı tespit edilmiş olacak.

K2_LAST_MODIFIED_ONK2_THUPM+03E_OCTOBER+0300ROCTOBER_SHORTPM+03_1C2

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES