store.wacomturkiye.com

Bilgisayar Programcısı Nasıl Düşünmeli?

Bir bilgisayar programcısı yani yazılımcı nasıl düşünmeli? Problemleri çözmeyi ister misiniz?

 

# Problem Çözme nedir?

Problem çözmek bilgisayar biliminin en temel yapı taşıdır. Programcı ilk olarak insan beyninin bir problemi nasıl çözdüğünü anlamalıdır. Problemi anladıkta sonra, bilgisayarın çözebileceği bir şekilde algoritma dizisine dönüştürmelisiniz ve uygun bir sırayla yazıya dökmelisiniz. Bir programcıyı iyi yapan şey tarzı ve özgünlüğüdür.Programcı kendi tarzını keşfetmeli ve o doğrultuda algoritmalar oluşturmalıdır.

kod

Yazılım ile uğraşmak insana nasıl düşünmesi gerektiğini öğreten yollardan bir tanesidir. İyi bir yazılımcı da nasıl düşünmesi gerektiğini iyi bilmelidir.

İşveren, yeni işe alımlar yaparken diğer becerilere kıyasla problem çözme ve belirli bir ölçüde temel kodlamaya öncelik verir. Problem çözme yeteneği işverenlerin aradığı en öncelikli yeterliliklerden birisidir. Büyük ve karmaşık sorunları ve problemleri çözebilme yeteneği, bir iş için en gerekli olan teknik becerilerden daha kıymetlidir.

# 1 -> Bir çözüm bul.

# 2-> İşe yaramazsa başka bir tane bul.

# 3-> Bu da başarısız olursa, işe yarayan bir çözüm bulana kadar çözüm üret.

Mantıklı bir yaklaşım gibi görünse de, bu yöntem hem zihinsel enerjiniz,hem de en önemlisi değerli ve yeri doldurulamayacak zamanınızı harcar.

Usta yazılımcılar bunu;yap,kontrol et ve harekete geçir stratejisini kullanırlar.

# Bir sorunla başa çıkmak içim bir yaklaşıma sahip olun.

# Uygulama ve alıştırma yapın , hataları bulun ve araştırın , hatalardan bir sonuç çıkartın, uzmanlaşana kadar inceleyin ve geliştirin.

Bu işlemler zamanınızı önemli bir miktarını alsada ustalaştığınız zaman bu adımlar kısa sürede geçecektir.

# 1 - Elinizdeki Sorunu Tanımlayın ve Tanıyın

ilk adım , neyin sorulduğunu ve gerekli olduğunu anlamaya çalışın.

# Sorunu anladığınızı gösteren bir diyagram hazırlayın.

# Problemi düşünerek ve seslendirerek önceden kaçırmış olabiliceğiniz kısımlarını hızlıca bulabilirsiniz.

# 2 - Bir Plan Yapın ve Problemi Küçük, Anlaşılabilir Parçalara Bölün

plan

Bir plan yapmadan asla bir şeye başlamayın. Büyük sorunları küçük parçalara bölün ve işi kolaylaştırın, bunlara çözüm üretmeye çalışın.

Genelde yazılımcılar bir plan ve taslak hazırlamadan kodlamaya başlamazlar. Harcadığınız zaman çalışmanızın ilerleyen saatlerinde zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Yazılımcılar için bir bütün olarak çalışması gereken alt fonksiyonları geliştirmeleri gerektiğini bilirler.Bir yetde yaptığınız ufak bir hata tüm çalışmanızı ve kodunuzu etkileyebilir. Bu yüzden sorunu parçalara bölerek adım adım çözmeniz daha büyük hatalar yapmaktan sizi uzak tutacaktır.

# 3 Bir Sorunu veya Problemi Çözmeden Pes Etmeyin

Peki, oldu ki sorunu çözemediniz , ne yapmalısınız?

# Belirgin sorunları bulmak için yazılı çözümleri adım adım izleyerek bir hata ayıklama çalışması yapın.

# Yine başarısız olursanız bir adım geri gidip yeniden sorunları değerlendirin ve farklı bir bakış açısı bulmaya çalışın. Ayrıntılarda sıkışıp kalmak çok yaygındır fakat püf nokta büyük problemi görebilmektir.

# 4 Sürekli Araştırın,Pratik Yapın ve Ustalaşın

practice

Bütün problemleri tek seferde çözmeyi beklemeyin. Ustalaşmak için bol pratik yapmalı,sürekli başarısız olup yılmadan tekrar denemelisiniz. Sorun çözme deneyiminiz arttıkça hata ayıklama süreciniz daha hızlı bir hale gelecektir. Bunun için sürekli pratik yapmalısınız.

K2_LAST_MODIFIED_ONK2_TUEPM+03E_AUGUST+0300RAUGUST_SHORTPM+03_1C2

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES