store.wacomturkiye.com

GitLab'ı Hackleyen Türk Yazılımcı Platformdan Banlandı

Yazılımcı Numan Türle, dünyanın en büyük geliştirici platformu GitHub'ın sunduğu açık kaynak yazılım servisi GitLab'ın açığını buldu.

 

Bu açıktan faydalanarak 77 bin kişiyi oluşturduğu repoya ekledi. Yazılım dünyası bir anda "tetete" adı verilen repoyu konuştu. GitLab ise süreç sonunda Türle'ye teşekkür etmeyip üstüne hesabını bloke etti.

Yazılım dünyasına birazcık ilginiz varsa mutlaka GitHub ve GitLab'ı duymuşsunuzdur. Yazılımcıların geliştirdiği projeleri açık kaynaklı olarak bulut sistemlerine depolamalarınnı sağayan bu platform, artık geliştiricilere özel birer sosyal medya uygulaması gibi çalışıyorlar.

 

Numan Türle , GitLab'da bir repo açtıktan sonra arkadaşlarını davet etmek istediğini , bu sırada da açığı fark ettiğini söylüyor. Davetiye için arama bölümüne arkaşlarının adını yazan Numan , isinler yerine onların kullanıcı ID'lerinin yazdığını görüyor.

Ardından 1'den başlayarak 72 bin kullanıcı ID'sine repo daveti gönderen Numan , sistemin ilettiği davetiye e-postaları nedeniyle GitLab'ın e-posta sunucusunun çökmesine sebebiyet veriyor.

 

 

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES